Objavljeno v reviji Naša žena, 4. April 2021
»Kljub temu, da smo v letu 2021, ženske še vedno ne govorijo odkrito o težavah, ki jih imajo zaradi mišic medeničnega dna. To je tabu tema tako za mlade kot tudi starejše ženske, ki se sprijaznijo in navadijo nanje in ni nič nenavadnega, če zaradi uhajanja urina nosijo dnevne vložke, to je pač del življenja. Pa ni res. Veliko se da pomagati in veliko lahko naredijo same,« pojasnjuje diplomirana fizioterapevtka Barbara Sepohar Debeljak, ki se je po opravljeni diplomi v Sloveniji, o fizioterapiji za ženske s poudarkom na ginekološki smeri dodatno izobraževala v Angliji, zdaj pa s svojim znanjem pod okriljem Fizioterapije Fuchs že več kot desetletje pomaga Slovenkam do boljšega zdravja in počutja. Veliko mladih in tudi starejših poišče pomoč pri njej prav zaradi težav, ki nastanejo tekom nosečnosti, po porodu, po ginekoloških operacijah, pred menopavzo in po njej…
Kot ugotavlja Barbara Sepohar Debeljak, mlada populacija žensk prihaja v večini primerov zaradi bolečin v medeničnem dnu. Največji problem povzročajo zakrčene mišice medeničnega dna, do katerih prihaja tudi zaradi stresa. Značilna in precej pogosta je bolečina v trtici, nekatere ženske izkušajo bolečine med spolnimi odnosi ali pri ginekoloških pregledih. Znaki zakrčenih mišic medeničnega dna so bolečine, zaprtje, počasen tok urina, težave pri odvajanju urina, boleče vstavljanje tamponov, tudi bolečine v križu.. Na prvi pogled se zdi pregled pri fizioterapevtki za medenično dno podoben kot ginekološki, a s to razliko, da terapevtko zanimajo mišice. Pregled zajema pregled drže, abdominalne muskulature in vaginalni pregled. Z rokami prek vaginalne odprtine otipa njihov tonus, senzibiliteto, teksturo, ali so navzoče brazgotine ali morda kakšne druge spremembe, ki zahtevajo nadaljnjo obravnavo pri specialistu…
Precej pogosta težava, ki pesti že mlajše pacientke, je inkontinenca, običajno povezana s stresom. Inkontinenca je lahko stresna, urgentna ali mešana… »Urgentna inkontinenca je bolj povezana z življenjskim stilom. Matere delajo napako, ko rečejo otroku, naj gre ‘za vsak slučaj’ na stranišče. S tem mišicam in mehurju dajemo napačne informacije o tem, kdaj je ta poln, kdaj prazen, kdaj se mora sprostiti, kdaj zakrčiti… Vzorec relaksacije in aktivacije se tako popači. Pri mlajših pacientkah so večji problem zakrčene mišice medeničnega dna. Če imamo ves čas zakrčeno mišico, ta postane krajša, zategnjena in sčasoma oslabi ter postane nefunkcionalna, kar pomeni, da ko se mora aktivirati, se ne in iz tega lahko izvira inkontinenca. Problem mnogih pacientk ni toliko v tem, da ne bi znale stisniti mišice, ampak imajo v osnovi ves čas zakrčene mišice, opaža fizioterapevtka, ki s treningom mišic medeničnega dna ženske najprej nauči, da sprostijo te mišice. Vzorec sproščanja in krčenja morajo natrenirati tudi možgani. Pomembno je, da ženske mišice medeničnega dna stisnejo in hkrati dvignejo, kar zahteva, da povlečejo celo medenično dno navzgor. Barbara Sepohar Debeljak svetuje ženskam, da tudi pri vsakdanjih opravkih, še preden nekaj naredijo, denimo zakašljajo ali dvignejo težji predmet, aktivirajo in stisnejo mišice medeničnega dna. Ta vzorec naj bi postal del zdravega življenjskega sloga. Sicer na splošno velja, da naj bi zdrav mehur zadržal 4-6 dcl tekočine. Opravičen odhod na wc je, če izločimo vsaj dva do dva deci in pol. Za vse, kar je manj, je treba poiskati vzrok. Morda gre za podzavestno iritiacijo. Če je ženska hipotetično zdrava, se potem začne trening postopnega podaljševanja odhoda na toaleto; to je na tri do štiri ure približno. Odvisno tudi od tega, kaj pijemo. Pijače, kot so kava, pravi čaj, gazirane pijače, dražijo mehur in bolj spodbujajo uriniranje. Pacientke po potrebi vodijo dnevnik uriniranja.
Poporodne težave
Prvi pregled pri fizioterapevtu za medenično dno po porodu je ponavadi po šestih tednih, potem ko ženska opravi osnovni ginekološki pregled. Težave, ki pestijo ženske po porodu, so različne. »Lahko imajo neko bolečino v medeničnem obroču, ki je bila morda že pred nosečnostjo. Zaradi hormonskih sprememb postane vse bolj ohlapno in nestabilno, celo ogrodja skeleta ni stabilno in vsi sklepi v medeničnem obroču, ledvena hrbtenica, kolki so lahko prizadeti. Po porodu je značilna tudi stresna inkontinenca, ko so mišice malo oslabele in uhaja urin, ženske pogosto hodijo na stranišče in ves čas krčijo mišice. Zaradi šivanja so problem tudi brazgotine. Te je treba z masažo sprostiti in zmehčati. Genetika določa, kako se tkivo celi. Ali bo brazgotina hipertrofična, to pomeni, da bo bolj trda, zategnjena, izbočena na ven… Treba je poskrbeti za takšno brazgotino, da se lepo zaceli, da je prožna, da tkivo okrog nje ni zakrčeno, da so mišice, ki so bile poškodovane pri porodu funkcionalne tudi po njem.«
Brazgotine fizioterapevtka mehča manualno…, pa tudi pacientko nauči, kako sama poskrbi, da se masira, sprosti tkiva, fascije oziroma ovojnice, več plasti mišic, ker morajo vse te plasti drseti neodvisna druga od druge. Pri šivih se namreč vse te strukture zalepijo med seboj, kar preprečuje drsenje med plastmi. Tkivo mora drseti, ker morajo tudi tekočine, kot sta kri in limfa imeti lep pretok. Včasih gre tudi za poškodbo pudendalnega živca, ki oživčuje del medeničnega dna. Pri nekaterih ženskah je po porodu motena senzibiliteta medeničnega dna… Ženske po carskem rezu težje začutijo trebušno steno, ker je bila ta najbolj prizadeta. Imajo odtujen občutek samih mišic, kože… V takih primerih fizioterapevtka dela s klientko bolj na stabilizaciji trupa, medtem ko so pri ženskah z vaginalnim porodom poleg stabilizacije trupa bolj na udaru mišice medeničnega dna. Če so se brazgotine lepo zacelile, se potem vidi, ali so izgubile občutek v samem stisku in morajo tega ponovno natrenirati, ali pa gre bolj za splošno stabilizacijo telesa, da dobijo spet čvrstost trupa nazaj. Zelo pomembna je pravilna izvedba vaj. Tudi pri vsakdanjih opravkih, gospodinjstvu, negi in skrbi za dojenčka je pomembno, da se ženska pravilno drži in pravilno aktivira mišice.
Menopavza – inkontinenca in prolapsi
V predmenopavzalnem in pomenopavzalnem obdobju ženske že doživljajo telesne spremembe, minilo je že kar nekaj let od porodov, normalno opravljajo delo, gibajo se zmerno… Po izkušnjah fizioterapevtke sta v tem obdobju najpogostejši težavi inkontinenca in prolaps, zdrs medeničnih organov; mehur lahko pade navzdol preko vaginalne odprtine. Ženske občutijo neko težo v medeničnem dnu, včasih preko dneva čutijo, kot bi imele žogico ali kepico v medeničnem dnu, ko sedejo, čutijo neko izboklino, bolečino pri spolnem odnosu, med gibanjem… Tudi maternica ali debelo črevo lahko zdrsnejo navzdol. Koliko je treba izmeriti. Če sežejo že iz vaginalne odprtine, je potrebna operacija. »S treningom mišic medeničnega dna nudimo oporo organom v mali medenici. Če se pravilno držimo in če pravilno uporabljamo tudi trebušne mišice, zmanjšamo možnosti, da bo sčasoma še slabše. Z leti ljudje pademo v nek hipoton položaj drže, se pravi smo sključeni, trebuh izbočimo navzven, pri dvigovanju težjih zadev, napačno aktiviramo trebušne mišice in s tem se poveča pritisk v trebušni votlini. Če se naučimo, da moramo stisniti mišice medeničnega dna in globoko trebušno mišico, da dobimo podporo iz trebušne stene, dobijo notranji organi pravilnejšo lego.«
Pri inkontinenci in prolapsu je nujno potreben trening mišic medeničnega dna. Fizioterapevtka pregleda in določi, koliko močan stisk je potreben, koliko časa naj traja, koliko ponovitev je potrebnih doma vsak dan… Na začetku vaje skupaj izvajajo, z različnimi napravami, denimo biofeedback naprava prek povratne informacije lahko preverjajo aktivacijo mišic medeničnega dna. To se potem kombinira s splošnimi vajami. Obstajajo zelo fini sodobni pripomočki za trening mišic medeničnega dna, tako da klientke lahko same doma izvajajo vaje. Sodobna tehnologija omogoča dober trening z različnimi vaginalnimi utežmi… Trening mišic medeničnega dna je zelo pomemben tudi za samo spolnost. »Mišice medeničnega dna vplivajo na doživljanje spolnosti, biti morajo biti zdrave, močne. Orgazem je povezan s krčenjem mišic medeničnega dna. … Če ni močnih kontrakcij, tudi orgazmi niso takšni kot bi lahko bili. Če je vse skupaj ohlapno in ne čutiš partnerja tako močno kot bi ga sicer, če bi bila odprtina bolj čvrsta… Če so zakrčene mišice preveč tudi ni v redu. Klientke pogosto šele sčasoma zaupajo, da imajo tudi težave pri spolnem življenju… Največji problem, ki se kaže v praksi je ta, da na dolgi rok ženske pozabijo na vaje. Ko hodijo k nam, se stanje izboljša, zadovoljne so, ampak ljudje hitro pozabimo, da je treba delati doživljenjsko. Morda ne trikrat, štirikrat na dan kot sprva, pa vendarle. Treba je skrbeti za tonus mišic, ker sčasoma te oslabijo. Hormonske spremembe, teža telesa, življenjski stil, napori, stres, porodi, nosečnost vse to vpliva na medenično dno.«
Napisala Andreja Paljevec